Pamatēdieni

27 Dec 2018

Cūkgaļas stilba cepetis

Sastāvdaļas:

  • 3 kg cūkgaļas stilbs ar kaulu
  • 10 rozmarīna zariņi
  • 10 ķiploka daiviņas
  • 30 ml olīveļļa apsmērēšanai
  • 1 sauja sāls un pipari ierīvēšanai

Recepte:


Saimnieku gatavots cepetis daudzās ģimenēs ir Ziemassvētku galda simbols un tā neatņemama sastāvdaļa. Taču, lai to pagatavotu patiešām meistarīgi un cepetis ne tikai labi izskatītos, bet arī garšotu pasakaini, ir jāzina ne mazums knifiņu. Kustības "Rimi labākai dzīvei" šefpavārs iesaka pārbaudītu recepti, kā arī iepazīstina ar vairākiem padomiem, kas palīdzēs pagatavot izcilu cepeti, ko ar lepnumu varēsi celt galdā.

Padomi:

Gaļas izvēle

Svaiga gaļa ir vissvarīgākais ideāla cepeša priekšnoteikums. Izmantojot labu gaļas gabalu, cepetis izdosies lielisks pat ar minimālu garšvielu daudzumu. Kad izvēlies cepeša gaļu, atceries, ka gabali ar taukiem pēc pagatavošanas būs sulīgāki. Lai lieki nezaudētu gaļas sulu, Normunds iesaka sāli pievienot pēc marinēšanas – vislabāk cepeti ierīvēt ar sāli nelielu brīdi pirms cepšanas.

Atdzesēšana

Atceries, cepeti vēlams vismaz 30–60 minūtes pirms cepšanas paturēt istabas temperatūrā. Tā gaļa izdosies sulīgāka un gatavosies krietni ātrāk par tikko atdzesētu gabalu.

Kraukšķīga āda

Ja gatavo cepeti ar ādu un vēlies, lai tā būtu kraukšķīga, tev ir jāatceras daži nosacījumi. Āda pirms cepšanas ir nedaudz jāiegriež, tā jāierīvē ar papildu taukvielām (eļļu, speķi) un sāli. Visbeidzot, cepetis jāsāk cept augstā temperatūrā – vismaz pirmās 20 minūtes 220 grādos, tad temperatūru var samazināt. Protams, ādai jābūt augšpusē, un to nedrīkst apliet ar marinādi vai lieki mitrināt.

Cepšanas temperatūra

Ideāls cepetis tiek gatavots zemākās temperatūrās, piemēram, 150 grādos, taču tad arī gatavošanas laiks ir ilgāks. Piemēram, 1 kg cūkgaļas cepeša jāgatavo vismaz 150 minūtes 150 grādos (pirmās 20 minūtes augstākā temperatūrā). Taču, ja gatavo vidēji 180 grādu temperatūrā, to pašu cepeti var pagatavot 80–110 minūtēs.

Cepeša mērce

Atceries, ka no katra cepeša iztek sulas, no kurām var viegli pagatavot mērci. Nokās sulu caur sietu un liec uz pannas tvaicēt kopā ar sarkanvīnu un sauju pipariem. Kad mērce sāk biezēt, bagātīgākai garšai pievieno ēdamkaroti augļu vai ogu ievārījuma. Mērcei vari pievienot arī saldo krējumu, kā arī garšvielas, kuras, tavuprāt, labi kombinētos ar attiecīgo cepeti. Ja cepeša sula ir pārāk taukaina, pirms nokāšanas sietā ieber ledu – tas pievilks taukus kā magnēts.

Bet nu – pie darba, cepam cūkgaļas stilba cepeti!

Sagatavo stilbu cepšanai – ja izvēlies stilbu, šķiņķi bez kaula, gaļu sasien ar pārtikas diegu, lai tas izdotos sulīgāks.

Pusi ķiploku daiviņu un rozmarīna liec cepetim pa vidu – izdur caurumus tuvāk kaulam un ievieto tajos veselas ķiploka daiviņas, rozmarīnu. Otru pusi ķiploku samal ar eļļu un rozmarīna lapām, tad iesmērē cepeti no ārpuses.

Ādu bagātīgi ierīvē ar sāli un pipariem.

Liec cept 180 grādos, rēķinot uz katru cepeša kilogramu 1 h 20 minūtes, ar kaulu – plus 20 minūtes. Tātad, ja tev ir 3 kg cepeša ar kaulu, tev jācep vismaz 4 h 20 minūtes.

Iesaku pirmo trešdaļu laika cept, cepešpannā pievienojot vismaz 400 ml ūdens, apsegtu ar foliju. Tad foliju var noņemt un turpināt cept līdz gatavībai.

Cepeti pasniedz ar savām iecienītākajām piedevām.


Lai labi garšo!

Receptes autors: Helena


Atstājiet komentāru

Sekojiet mums Instagram!